La Pas prin Țara Mea

La Pas prin Țara Mea 2017-04-09T15:51:33+00:00

La Pas prin Țara Mea

La pas prin tara mea

Circuitele care alcătuiesc programul „La pas prin țara mea”, al cărui scop este cunoașterea frumuseților și valorilor României, au fost proiectate pentru o perioadă de 13 ani, fiind atent selectate, pe baza recomandărilor profesorilor și unor specialiști avizați din domeniul turismului, ținându-se cont totodată de programele școlare și de particularitățile vârstelor. Astfel, prin parcurgerea traseelor tematice, până la absolvirea liceului, elevii LTN vor dobândi o imagine de ansamblu asupra bogățiilor materiale și imateriale ale țării noastre, iar profesorii LTN pot folosi aceste ocazii pentru a lega teoria studiată în clasă de activități practice desfășurate cu ocazia excursiei, creând astfel nu doar posibilitatea de învățare prin mijloace non-formale ci și o experiență unică în România pentru elevii lor.

La pas prin tara mea

De la grădiniță până la clasa a 12-a, toți elevii participă anual la 2 excursii, fiecare cu o tematică diferită și pe un alt traseu. În 13 ani de școală un copil va acumula amintiri din 26 de călătorii prin România. “La Pas prin Țara Mea” nu e o simplă călătorie în afara Școlii:

• Ghizi pentru obiective turistice.
  • Broșuri informative pentru elevi.
  • Fișe de observație completate de elevi în excursii.
  • Activități conexe (cursuri alternative) desfășurate în excursii.
  • Realizarea de hărți, eseuri și materiale turistice.
  • Integrarea informațiilor teoretice din clasă cu experiențe practice de pe traseu.

Coordonator Proiect
Prof. Adelin Daniel Nedelea