LTNiX 2017-06-02T04:26:36+00:00

Clubul de robotică LTNiX

LTNiX

Inițiativa a apărut odată cu cunoașterea fenomenului First Tech Challenge, un concurs internațional de robotică (https://www.firstinspires.org/robotics/ftc). Este unul din nivelele mai avansate incluse aici:

• First Lego League Jr
  • First Lego League
  • First Tech Challenge
  • First Robotics Competition

Scopul este de a construi o echipă și de a aduna resursele necesare pentru construcția unui robot multifuncțional ce va participa la competiții naționale și internaționale. Echipele au peste 10 copii în vârstă de maxim 18 ani. Stadiul curent este construcția reușită a unui robot funcțional ce a participat la primul concurs FTC organizat în România de Nație prin Educație.

Echipa LTNiX a fost cea mai tânără și mai puțin numeroasă.