Liceul Teoretic Național a participat cu succes la etapa municipală a celei de-a V-a ediție a Concursului Memorialul George Mihoc, organizat de Colegiul Național Gheorghe Șincai.
Spre deosebire de alte concursuri de matematică, de data aceasta este vorba de echipe formate din 4 elevi care lucrează împreună pentru rezolvarea problemelor din subiectele primite. Cei patru primesc 8 probleme pe care trebuie să le rezolve în 2 ore, sarcină imposibil de realizat fără un efort comun al tuturor. Gradul de dificultate al subiectelor este clasat la nivelul celor din cadrul olimpiadelor județene.

Concursul este organizat pe secțiuni de vârstă, pentru elevi de clasa a IX-a, a X-a, a XI-a și a XII-a, însă limitele de vârstă sunt doar maxime nu și minime. Astfel că LTN a avut la secțiunea pentru clasa a IX-a o echipă chiar mai tânără:

 • Tudor Păișanu clasa a VII-a
 • Mocanu Alexandru clasa a VIII-a
 • Diana Dan clasa a IX-a
 • Andrei Chiran clasa a IX-a

Încă o particularitate a acestui concurs este că lucrările se evaluează foarte repede, astfel încât ele se deschid doar la începutul festivității de premiere. Nu există astfel dubii privind corectitudinea evaluării sau contestații asupra notării.

Echipa noastră s-a clasat pe locul 2, rezultat deosebit de bun, în condițiile în care doi dintre membrii echipei sunt sub media de vârstă a nivelului la care au participat, iar concurenții provin de la liceele de top din București.

Clasamentul secțiunii clasa a IX-a a fost următorul

 • Colegiul Național de Informatică Tudor Vianu
 • Liceul Teoretic Național
 • Colegiul Național Sfântul Sava
 • Colegiul Național Mihai Viteazul
 • Colegiul Național Gheorghe Șincai
 • Colegiul Național Spiru Haret
 • Colegiul Național Gheorghe Lazăr
 • Colegiul Național Ion Creangă

Concursul de matematică este organizat anual de Colegiul Național Gheorghe Șincai în onoarea celui care a fost poate cel mai de seamă absolvent al Colegiului Național Gheorghe Șincai, Academicianul George Mihoc (1906 – 1981)

Felicitări lui Tudor, Alex, Andrei și Dianei!
Mult succes și în continuare!