Olimpiada Internațională a Tinerilor

Ediția din acest an desfășurată în luna noiembrie s-a evidențiat prin participarea elevilor din 23 de țări ale lumii, aceștia întrecându-se în domenii diverse: matematică, jurnalism, design, istorie, filozofie, științe etc
Din România, au participat 13 elevi din mai multe licee din București, dintre care 4 elevi de clasele a VIII-a – a X-a din Liceul Teoretic Național. La secțiunea de Matematică, doi dintre ei, Mocanu Alexandru și Chiran Andrei au obținut Premiul I, Păișanu Tudor – Premiul II și Dan Diana – Premiul III. Mocanu Alexandru a obținut un punctaj maxim, motiv pentru care îl felicităm și ne mândrim cu performanța lui.
Elevii din LTN au fost pregătiți de domnul profesor Daniel Petriceanu, un dascăl care încurajează și susține drumul spre succes al pasionaților de matematică din Liceul Teoretic Național.