Fizică aplicată la LTN

Tudor Burtea, clasa a x-C, profil uman (filologie), realizează un circuit de curent continuu care conține un difuzor, un generator, conductori și alte elemente de circuit care, la trecerea curentului electric produs de 2 baterii legate în serie, produc o variație a intensității curentului electric.

Intensitatea sunetului și frecvența acestuia depinde de această variație? Se pare că da, dovadă melodia ”La mulți ani” pe care o ascultăm în difuzor.

Aplicăm noțiunile de fizică în viața de toate zilele realizând circuite simple, cum este acesta.

Prea multă fizică și prea multe măsurători? Nu, pentru că merită!​

2018-03-02T18:51:47+00:00