Consiliul Științific LTN

Liceul Teoretic Național anunță cu mândrie formarea Consiliului Științific din care fac parte personalități ale vieții publice românești.

Suntem o școală creativă care pune accentul pe personalitatea fiecărui elev. Copiii noștri reprezintă cea mai importantă investiție în viitorul României. Ne-am asumat să îi instruim în funcție de vocația fiecăruia. Consiliul Științific al LTN va aduce în universul lor valoarea, competența și reușita. La Liceul nostru, modelele nu sunt doar cele din cărți.

Echipa LTN

Liceul Teoretic Național a decis formarea unui Consiliu Științific din care au acceptat să facă parte numeroase personalități ale vieții publice românești, oameni a căror carieră a fost construită vocațional și care au fost de acord să se implice activ în susținerea abordării complexe pe care LTN o propune educației pentru elevii săi.

Consiliul Consultativ este condus de Academicianul Nicolae Zamfir, în calitate de președinte de onoare, și are în componență nume incontestabile ale reușitei publice românești între care Prof. univ. dr. Dorin Sarafoleanu, Membru Titular al Academiei de Științe Medicale, în calitate de președinte executiv, cosmonautul Dumitru Prunariu, Prof. univ. dr. Mircea Beuran, Membru Titular al Academiei de Științe Medicale, Prof. univ. dr. Nicolae Istudor, rector al Academiei de Studii Economice, Prof. univ. dr. Mihnea Costoiu, rector al Universității Politehnice București, diplomatul Lazăr Comănescu, Doina Melinte, multiplă campioană olimpică și mondială la atletism și alte personalități ale vieții publice autohtone.

Liceul Teoretic Național crede cu tărie că performanța sistemului românesc de învățământ este strâns legată de atenția acordată fiecărui elev care are dreptul să i se acorde toate condițiile pentru a-și valorifica resursele de creativitate și pentru a-și dezvolta personalitatea.

De asemenea, echipa LTN reafirmă mereu teza conform căreia, în viitor, creativitatea și afirmarea valorilor umane vor constitui principalele calități care îi vor ajuta pe tineri să se realizeze profesional și să se integreze într-o societate în continuă schimbare.

Acesta este motivul pentru care toate activitățile desfășurate la LTN vor fi integrate în proiectul ”LTN – 2025” care va marca și încheierea unui ciclu complet al învățământului preuniversitar de 13 ani desfășurat în cadrul școlii. Proiectul presupune realizarea unui complex de activități formale și non-formale menit să asigure educarea pentru viață a elevilor astfel încât nici unul dintre aceștia să nu termine Liceul Teoretic Național fără să știe la ce este bun.
Noul Consiliu Științific și-a asumat rolul de a formula conducerii școlii, după caz, recomandări și comentarii în legătură cu proiectele educative inițiate în cadrul LTN.

Componența integrală a Consiliului Științific al LTN este următoarea: Acad. Nicolae Victor Zamfir – Președinte de Onoare, Prof. univ. dr. Dorin Sarafoleanu, Membru Titular al Academiei de Științe Medicale – Președinte Executiv, Dr. ing. cosmonaut Dumitru Prunariu, Prof. univ. dr. Mircea Beuran, Membru Titular al Academiei de Științe Medicale, Prof. univ. dr. Nicolae Suciu, Prof. univ. dr. Daniela Bartoș, Prof. univ. dr. Mihnea Costoiu, rector Universitatea Politehnica București, Prof. univ. dr. Nicolae Istudor, rector Academia de Studii Economice, Prof. univ. dr. Stelian Tănase, Prof. univ. dr. Radu Preda, Gheorghe Florea, Președintele Uniunii Naționale a Barourilor din România, Florin Jianu, Președintele Consiliului Național al Întreprinderilor Private Mici și Mijlocii din România, Președinte de onoare al Uniunii Europene a Tinerilor Întreprinzători – JEUNE, Ambasador Lazăr Comănescu, Radu Croitoru, Director Radio România Cultural, Mircea Bârnaure, dr. ing., Șef lucrări la Universitatea Tehnică de Construcții București, Selma Yusuf, jurnalist, redactor șef știri la Kiss FM și Magic FM, Alexandru Mironov, ziarist de știință, Doina Melinte, multiplă campioană olimpică și mondială la atletism.

Fiecare membru al Consiliului Științific va acorda un interviu scris unui elev al Liceului Teoretic Național, temele acestor interviuri fiind legate de cariera sa, de implicarea în viața publică și de sprijinirea valorilor LTN.