Vizita la BNR

Ieri, 7 martie 2018, am ajutat primăvara să intre odată cu elevii claselor pregătitoare de la Liceul Teoretic Național, în ținutul celui mai cunoscut El Dorado din București.

Traseul nostru de un semestru spre explorarea aurului cunoașterii în domeniul educației financiare ne-a condus binemeritat la cunoașterea aurului de la Muzeul Băncii Naționale a României.

Prezentarea de un înalt profesionalism a ghidului, monedele și lingourile de aur, maiestuozitatea Palatului Băncii Naționale a României i-au convins pe micuții bancheri să aștepte conștiincioși în banca lor de la școală vreo 20 de ani. Apoi, așa ne-a zis un bănuț jucăuș, o Bancă mai mare, poate chiar Banca Națională, îi va primi cu încrederea că așteptarea lor de atâția ani a capitalizat multă știință și conștiință de buni profesioniști ai banului muncit.