Încheierea anului școlar la LTN

Se cuvine ca în acest moment de finalizare a unui nou an școlar să evaluăm toate lucrurile care contează pentru fiecare elev care a trecut pragul Liceului Teoretic Național. Să ne dăm seama ce au învățat, ce lucruri au mai descoperit și pe ce căi doresc să pășească. Este un exercițiu de introspecție care merită o grijă deosebită, atât pentru elevi, cât și pentru părinți și profesori deopotrivă. Experiența la orele de studiu și la activitățile non-formale presupune un demers în care oferim și primim noi elemente care ne transformă raportarea la lume, la cei pe care îi considerăm apropiați și, până la urmă, la noi înșine. Adevărul este că nu putem fi siguri întotdeauna de alegerile pe care le facem, însă cu dedicație și fermitate, ajungem să aproximăm, în timp, ce poate să însemne pentru fiecare copil sau tânăr toată această căutare și aspirație către noi și noi orizonturi de desăvârșire.

Am mai parcurs un an, am mai încheiat o etapă. Cei mai mici dintre noi așteaptă cu nerăbdare surprizele pe care vacanța de vară le aduce cu sine, în timp ce elevii mai mari se pregătesc fie pentru susținerea unui examen important pentru formarea lor viitoare, fie pentru câteva luni bine meritate în care să profite din plin de răgazul pe care îl oferă acest sfârșit de an școlar. După un efort îndelungat, multă strădanie și încredere în propriile forțe, acești tineri au ajuns în clipa în care speranțele lor se îndreaptă către zorii unui nou început, încărcat cu provocări inedite cărora suntem convinși că vor reuși, pe măsura pregătirii și perseverenței lor, să le facă față.

Împreună am reușit să creăm un mediu în care elevii și-au recunoscut deopotrivă atât capacitățile cât și aptitudinile de care au dat dovadă de-a lungul anilor, încununând tot acest efort cu un succes mult așteptat!

Vacanță plăcută tuturor și nu uitați că școala nu ia vacanță niciodată! 

 • Premiere 2019 la LTN
 • Premiere 2019 la LTN
 • Premiere 2019 la LTN
 • Premiere 2019 la LTN
 • Premiere 2019 la LTN
 • Premiere 2019 la LTN
 • Premiere 2019 la LTN
 • Premiere 2019 la LTN
 • Premiere 2019 la LTN
 • Premiere 2019 la LTN
 • Premiere 2019 la LTN
 • Premiere 2019 la LTN
 • Premiere 2019 la LTN
 • Absolvirea LTN