Mica istorie, un bob de viață în perioada comunistă

Mica istorie, la petite histoire, ca formă de studiu a istoriei sociale, nu este nicidecum neînsemnată. Este experiența trăită de oamenii obișnuiți, în situații de viață mai mult sau mai puțin obișnuite. Dacă istoria, prin studiul evenimentelor majore, este harta și busola destinului omenirii, mica istorie este firul prin care se urzesc atitudinile, percepțiile, credințele de viață, într-un cuvânt mentalitatea. Cine dorește să înțeleagă specificul unui popor trebuie să studieze mica istorie. O astfel de experiență îl așteaptă pe orice cititor al antologiei A fost odată comunism,  îngrijită de doamna Georgeta Filitti. 

Mica istorie, la petite histoire, ca formă de studiu a istoriei sociale, nu este nicidecum neînsemnată. Este experiența trăită de oamenii obișnuiți, în situații de viață mai mult sau mai puțin obișnuite. Dacă istoria, prin studiul evenimentelor majore, este harta și busola destinului omenirii, mica istorie este firul prin care se urzesc atitudinile, percepțiile, credințele de viață, într-un cuvânt mentalitatea. Cine dorește să înțeleagă specificul unui popor trebuie să studieze mica istorie. O astfel de experiență îl așteaptă pe orice cititor al antologiei A fost odată comunism,  îngrijită de doamna Georgeta Filitti. 

Am avut parte la LTN de o întâlnire specială, o întâlnire în care elevii au făcut cunoștință cu o realitate de multe ori trecută cu vederea, ca multe realități dureroase ale istoriei umane – violența, nedreptatea, intoleranța.

Prin prezența doamnei istoric Filitti, a doamnei Alexandrina Halic și a domnului Cosmin Selesi – vocile câtorva dintre poveștile cuprinse în antologie,  au prins viață realități și mărturii ce vin să completeze informațiile pe care elevii și noi toți le avem despre perioada comunistă. 

Din feedback-ul elevilor, această întâlnire a prilejuit deșteptarea interesului de a cerceta perioada comunistă, de a întreba bunici și părinți despre experiențele trăite, de a înțelege și a extrage propriile concluzii. Este exact efectul pe care ar trebui să îl aibă orice experiență educativă eficientă. Și, desigur, este o confirmare în plus a faptului că învățarea nu are loc doar într-o sală de clasă, studiind o lecție din manual. Educația și învățarea se produc oriunde se întâlnesc profesioniști, oameni pasionați și oameni dornici de cunoaștere. 

Mulțumirile și aprecierea noastră merg către întreaga echipă implicată în realizarea antologiei A fost odată comunism, cu confirmarea faptului că acest demers a adus un strop de lumină atât de necesar evoluției umane.