Campus Liceul Teoretic Național

Liceul Teoretic Național este amplasat în zona centrală a capitalei, aproape de Piața Victoriei și Gara de Nord, având acces facil la mijloacele de transport în comun:

 • Metrou M1, M2, M4 (Gara de Nord, Piața Victoriei)
 • Troleibuz 62, 65, 79, 85, 86, 93, 96
 • Tramvai 24, 42, 44, 45, 46
 • Autobuz 105, 123, 133, 168, 178, 205, 226, 282, 368, 668

Campusul este dispus pe 4200 mp și este format din:

 • Imobil structurat pe subsol, parter și cinci etaje
 • Parcare proprie
 • Sală de sport
 • Teren de sport multifuncțional cu gazon sintetic
 • Bazin înot
Campus LTN

Dotări:

 • Grădiniță (cu săli pentru grupe)
 • Săli de clasă pentru nivelul primar
 • 5 Laboratoare specializate: informatică, fizică, chimie, biologie, Future Classroom Lab
 • 14 Cabinete: limba engleză, limba română, limbi moderne, socio-uman, matematică, istorie-geografie, socio-umane
 • Bibliotecă (inclusiv o bibliotecă virtuală)
 • Cabinet medical
 • Sală de mese cu bucătărie proprie
 • Spații funcționale (sală consiliere părinți, recepție, cancelarie, birou securitate, secretariat, financiar-contabilitate, administrativ)

Laboratoarele și cabinetele sunt proiectate ținând cont de obiectivul de a implementa noile tehnologii informatice în cadrul orelor de curs. Sălile sunt dotate cu ecrane și table interactive. Mobilierul este modular adecvat pentru fiecare grupă de vârstă, adaptabil pentru înălțimea elevilor. Grădinița beneficiază de spații distincte, special amenajate pentru fiecare activitate.

Parcarea generoasă permite ca aducerea și preluarea copiilor să se facă în condiții de siguranță și include un culoar pietonal lateral conceput pentru protejarea circulației elevilor.

Campus LTN

Cantina Delirest

Liceul Teoretic Național se bucură de parteneriatul cu Delirest, care asigură gustările elevilor și masa de prânz, într-un spațiu special amenajat la parterul clădirii LTN: bucătărie proprie, sală de mese, personal de servire, vitrină pentru produse.

Nutriția elevilor Liceului Teoretic Național este importantă. Cantina oferă un meniu complex, selecționat pentru toate categoriile de consumatori: lacto-ovo-vegetarian și meniu bazat pe produse din carne. Săptămânal, meniul este pus la dispoziția părinților și afișat pe canalele de comunicare, astfel că meniurile pot fi îmbunătățite periodic în funcție de observațiile elevilor și opțiunile părinților.

Liceul Teoretic Național și Delirest dezvoltă un concept dincolo de simpla „masă”, punând accentul pe valori fundamentale cultivate în viața de zi cu zi. De aceea, profesori și elevi iau masa împreună, favorizând astfel un climat optim pentru a menține o relație non-formală și asigură promovarea bunelor maniere și a conduitei adecvate în timpul mesei. Personalul cantinei și profesorii oferă informații copiilor despre ce înseamnă nutriția sănătoasă și rețete culinare, educând astfel concret spiritul critic al micilor consumatori.

Cantina Scolarest

Club Sportiv LTN

Toate elementele ansambului sportiv beneficiază de facilități necesare: vestiare, toalete, dușuri și sunt echipate la standarde europene.

Sala de sport beneficiază de o suprafață acoperită cu cauciuc natural, cu rol multifuncțional, destinată sporturilor de echipă (fotbal, handbal, baschet). Este dotată cu unitate proprie de încălzire și ventilație, grupuri sanitare proprii și vestiare încălzite.

Terenul de sport multifuncțional cu gazon sintetic beneficiază de instalație de nocturnă și are dotările necesare pentru fotbal, baschet, tenis.

Bazinul de înot este ideal pentru copii, folosind un sistem de întreținere și filtrare a apei bazat pe electroliza sării. Fără clorul adăugat, piscina cu apa sărată (cu salinitate apropiată de cea a lacrimii, 9g sare/litru) este mult mai sănătoasă.

Serviciile clubului sunt disponibile publicului contra cost / abonament.

Mai multe detalii si Informații:

www.clubltn.ro
http://facebook.com/sportltn
rezervari@clubltn.ro
Tel: +40 799 247 175

Cantina Scolarest

Alte Servicii

 • Siguranța și protecția elevilor este asigurată prin servicii de pază monitorizare video pe fiecare etaj al clădirii și în curtea interioară.
 • Cabinetul medical asigură o politică de prevenție a bolilor din colectiv, consiliere și menținerea unui mediu de viață sănătos al copiilor și angajaților LTN.
 • Campusul este avizat de Inspectoratul pentru Situații de Urgență. Periodic se desfășoară acțiuni de conștientizare și simulări în caz de pericole naturale sau accidente. SMURD, ISU sau Poliția Română sunt doar câteva dintre instituțiile activ implicate în politicile de conștientizare a tinerilor cu privire la conduitele adecvate în cazuri de risc.