Numele meu este Valentina Daragiu, sunt profesor pentru învățământul primar și lucrez de 8 ani în domeniul educației. Cu experiență atât în lucrul cu preșcolarii, cât și cu elevii de nivel primar, cu pregătire atât în domeniul pedagogiei, cât și al economiei, mă bucur în fiecare zi că am avut ocazia de a-mi alege această profesie și mai ales sunt recunoscătoare pentru toate momentele unice pe care mi le oferă interacțiunea cu copiii.
Am astfel ocazia de a contribui și eu la ceea ce înseamnă idealul educațional, și anume: formarea unei personalități armonioase a fiecărui elev cu care lucrez. Așa cum spunea și Maria Montessori, pledez în educație pentru faptul că „Trebuie să ajutăm copilul să acţioneze singur, să voiască singur, să gândească singur; aceasta este arta celor ce aspiră să slujească spiritul”.