Înscriem elevi, nu note

Școala noastră pregătește tinerii pentru viață și formează caractere de succes.

Competențele cheie ale procesului educațional destinate elevilor de liceu sunt:

• Comunicare în limba maternă;
  • Comunicare în limbi moderne;
  • Competențe matematice și competențe de bază în științe și tehnologii;
  • Competențe digitale;
  • A învăța să înveți;
  • Inițiativă și antreprenoriat;
  • Sensibilizare și exprimare culturală.

Liceul Teoretic Național oferă elevilor nivelului liceal următoarele specializări:

Profiul real

• Matematică-informatică, intensiv limba engleză
  • Științe ale naturii, intensiv limba engleză

Profil uman

• Știinţe sociale, intensiv limba engleză
  • Filologie, intensiv limba engleză
Liceu LTN

Program și tarife

Programul elevilor nivelului liceal este organizat astfel încât să îmbine toate activitățile școlare formale și non-formale și extracurriculare. Prima parte a zilei alternează orele de curs cu pauzele pentru relaxare și servire a mesei. A doua parte a zilei este dedicată pregătirii temelor și consultațiilor cu profesorii. În continuare, dacă doresc, elevii pot opta pentru pregătirea intensivă pentru certificările naționale sau internaționale sau participarea la activități extracurriculare în cadrul școlii.

Taxa școlară anuală este de 11800 €.

Pachetul educațional cuprinde cursurile planului cadru la nivel național îmbunătățit cu ore de limba engleză, informatică, consultații individuale pentru aprofundarea cunoștințelor pentru Limba și Literatura Română, Matematică și Științe și obținerea certificărilor Cambridge, ECDL. De asemenea, în taxa educațională sunt incluse:

• două gustări și masa de prânz
  • manualele, materiale și rechizitele școlare
  • evaluarea stării de sănătate și asistență medicală
  • servicii de consiliere pentru elevi și părinți

Programul de desfășurare a activităților ce fac obiectul pachetului educațional începe la ora 08:30 și se termină cel târziu la ora 16:20. Activitățile extracurriculare se desfășoară în intervalul orar 16:00 – 18:00, participarea la acestea constituind opțiunea elevilor și a familiilor.

Admitere și înscriere

Admiterea la liceul constă într-un interviu cu durata aproximativă de 30 de minute cu unul dintre membrii Consiliului de Admitere.

Taxa de înscriere este de 300 €.

Înscrierea la Liceul Teoretic Național se poate realiza în orice moment al anului școlar, cu beneficiul calculării taxelor relativ la perioada școlară rămasă. Reînscrierea în anul școlar următor are loc începând cu luna noiembrie a fiecărui an. Pentru cei ce doresc reînscrierea în anul școlar următor, dar semnarea contractului și efectuarea plății au loc după data de 28 februarie, pentru păstrarea locului se poate achita o taxă în valoare de 80 €.