Copiii fericiți învață cu plăcere

Dezideratul și promisiunea noastră la „Școala pentru viață” este să fundamentăm împreună competențe pentru viitor. Viitorul aparține copiilor fericiți care învață cu plăcere și se bucură de proces.

• Respectăm dreptul fundamental al copilului la joc şi aducerea lui prin acesta la asimilarea de competențe și abilități pentru viitor
  • Acordăm o atenție deosebită comunicării și construirii unui spirit specific unei comunități școlare cu tradiții și valori fundamentale pentru viață.
  • Activitățile academice sunt legate nemijlocit de practica vieții reale. Modelul nostru educațional „Școală pentru viață” este o oportunitate de dezvoltare coerentă din punct de vedere academic pentru anii de școală care urmează nivelului primar.
  • Însuşirea competenţelor transdisciplinare precum a învăţa să înveţi, învăţarea prin descoperire şi prin analizarea diferitelor perspective, competențe culturale şi de autocunoaştere.

Program și tarife

• Taxa de admitere este de 200 €, se achită o singură dată și cuprinde evaluarea nivelului școlar, evaluarea socio-emoțională și logopedică inițiale, interviul în prezența comisiei de admitere.
  • Taxa școlară anuală pentru nivelul primar este de 7100 € și cuprinde:
    • Cursurile planului cadru la nivel național îmbunătățit cu ore de limba engleză, informatică, TIC
    • Pregătirea temelor și pregătirile suplimentară pentru Evaluările Naționale și obținerea certificărilor Cambridge/ECDL
    • Două gustări şi masa de prânz preparată și servită în cantina proprie
    • Manualele, materiale didactice și rechizitele școlare
    • Evaluarea stării de sănătate și asistență medicală periodică
    • Servicii de consiliere psihologică și vocațională pentru elevi și părinți
    • Programul de desfășurare a activităților ce fac obiectul pachetului educațional începe la ora 08:30 și se termină la 15:45.

Activitățile extracurriculare se desfășoară în intervalul orar 16:00 – 18:00, participarea la acestea constituind opțiunea elevilor și a familiilor.

Admitere și înscriere

Admiterea în nivelul primar de școală constă într-un interviu cu durata aproximativă de 15 de minute cu unul dintre membrii Consiliului de Admitere.

Înscrierea la Liceul Teoretic Naţional se poate realiza în orice moment al anului şcolar, cu beneficiul calculării taxelor relativ la perioada şcolară rămasă.

Reînscrierea în anul școlar următor are loc începând cu luna noiembrie a fiecărui an. Pentru cei ce doresc reînscrierea în anul școlar următor, dar semnarea contractului și efectuarea plății au loc după data de 28 februarie, pentru păstrarea locului se poate achita o taxă în valoare de 80 €.

Înscrie-te

Nivel primar