Jocul LTN

Jocul LTN2018-02-23T21:09:30+00:00

Jocul LTN

Pentru că învățământul obligatoriu se împlinește în clasa a X-a și pentru că nu există nici o formă de evaluare a potențialului elevilor, a aptitudinilor dobândite până la această etapă a școlarizării și nici un feedback cu privire la aspirațiile lor pentru propriul viitor, LTN completează parcursul instructiv-educativ formal cu un „joc” care să dezvăluie ceea ce nici un test nu ne spune despre elevii noștri.

Scopul proiectului este evaluarea formativă și orientarea vocațională a elevilor claselor a X-a din LTN. Astfel, elevi, părinți și profesori vor ști la finalul clasei a X-a a copiilor lor respectiv a elevilor LTN, care este talentul, vocația, potențialul și direcția de îndrumare academică și profesională a tinerilor.

Jocul LTN înseamnă:

• o poveste ce vorbește despre realitate

• activități de grup și individuale pe diverse domenii interdisciplinare

• mentorat din partea profesorilor și liberă exprimare a personalității elevilor, fără note și bareme

• fișă individuală de orientare a elevului (academică și profesională) elaborată de specialiști, la finalul proiectului

• dezvoltare personală, îndrumare academică și orientare în cariera de mai târziu

Regulamentul Jocului LTN

Regulament

Scrisoarea de la J. J. Jackson
Comandantul centrului de comandă CIPP

Mesaj de la C.I.P.P.

Disciplinele școlare