Elevul lunii

Elevul lunii2018-10-19T12:53:27+00:00

Elevul lunii la LTN

„Elevul Lunii” este un program lansat începând din luna martie 2017 în cadrul căruia, printr-o procedură extrem de democratică elevii și profesorii fac propuneri și aleg  elevul care s-a făcut remarcat prin realizări deosebite, într-o lună a anului școlar.

Au fost acordate până acum următoarele distincții:

• Martie 2017: Echipa de robotică care a realizat robotul LTNiX, formată din: Flavio Melinte, Delia Melinte, Alexandru Ciot, Cătălin Smaranda, Radu Bucurescu.
  • Aprilie 2017: Tudor Păișanu, clasa a VII-a, care a obținut medalia de bronz la Olimpiada Națională de Matematică.
  • Mai 2017: Alexandru Hosu, elev clasa a X-a, Președintele Consiliului Elevilor, Redactor șef al Revistei „D’ale LTN-ului”
  • Octombrie 2017:

Ioana Zvonaru, clasa a VIII-a B: Este singura jucătoare de tenis din România, la categoria ei de vârstă, care a câștigat anul acesta turnee internaționale. Federația Română de Tenis a convocat-o pentru selecția națională și a ajuns în lotul național.

Ilinca Stănescu, clasa a X-a A – Vicecampioană la Campionatul European de karate și medalia de bronz individual la același campionat. Face karate de 8 ani.

• Noiembrie 2017 – Echipa NEITH – În cadrul concursului internațional ASTROPI, elevii au fost selecționați pentru ideea realizării unui proiect care să studieze și să investigheze condițiile de viață pe o navă spațială trimisă într-o misiune de cucerire pe o altă planetă: Mocanu Alexandru, clasa a IX-a A, Agalopol Mihai, clasa a X-a A, Chiran Andrei, clasa a X-a A, Dan Diana, clasa a X-a A.
  • Decembrie 2017 – Stoica Ioana, clasa a VIII-a A – Rezultate excepționale și premii la mai multe olimpiade și concursuri naționale de Limba și literatura română.
  • Ianuarie 2018

Stancu Vlad, clasa a VIII-a A – Rezultate excepționale și premii la mai multe olimpiade și concursuri naționale de Limba și literatura română, Chimie și Informatică.

Gorănel Theodora, clasa a VII-a – Rezultate excepționale și premii la mai multe olimpiade și concursuri naționale de Limba și literatura română și locul III pe echipe la Campionatul Național de Sabie.

• Februarie 2018 – Radu Aldea, clasa a VII-a – Premiul I la concursul național de Pictură ”Winter, the Magic Season”.
  • Martie 2018 – Delia Melinte, clasa a XII-a A – Rezultate excepționale la învățătură și cel mai bun punctaj obținut în LTN la simulările interne și cele oficiale ale examenului de Bacalaureat.
  • Aprilie 2018

Yasmine Salemi, clasa a X-a B – Participare activă la activități non-formale, contribuție deosebită la Revista „D’ale LTN-ului”, Interviuri luate membrilor Consiliului Științific al LTN.

Cristea Matei Alexandru, clasa a IV-a A – Participare și premii obținute în cadrul Clubului de Șah „MMI Andrei Murariu”, participare la Târgul de Mărțișoare din LTN, rezultat maxim la Concursul COMPER – matematică.

• Mai 2018

Adela Sârbu, clasa a IX-a B – Concursul Național de Comunicări Științifice, faza județeană – Premiul II.

Beatrice Pop, clasa I A – Premiul II la concursul național de Pictură ”Winter, the Magic Season”.

• Iunie 2018 – Echipa Aqua Team Expert a obținut premiul pentru inspirație în cadrul expoziției First Lego League Junior, ediția Aqua Adventure 2018, prezentând un model lego motorizat ce utilizează apa de ploaie pentru a uda o grădină de legume și flori precum și invitația de a participa la expoziția internațională a First Lego League Junior ce se va desfășura pe 15 și 16 iulie 2018 în Nagoya, Japonia: Tudor Brâncuș – clasa pregătitoare B, Ștefan Dumitrescu – clasa I B, Carolina Bârnaure, clasa a II-a, Ștefan Cristea, clasa II-a, Victor Rotaru – clasa  a II-a, Daniel Bulilete – clasa a III-a.